Преподаването

Пълна тишина, маси за двама, подредени в три редици. Пълно е с деца. Чува се само гласът на учителя. Разказва, обяснява, дава знак кога децата да пишат и отново приканва към тишина и внимание. Звучи ли ви познато? После децата трябва самостоятелно да се подготвят, да научат определенията, да си припомнят стария материал и да са готови да демонстрират знания на следващия час или на контролното, класното, на тестовете за външно оценяване. Крайното оценяване е важно, но така се измерва само определен тип учене, познанието, което се мери е ограничено. Ако децата не са успели да научат всичко, значи не са били достатъчно старателни, не са внимавали, не са слушали учителя, вината си е тяхна.

Така изглежда традиционният начин на преподаване или известен още като „подходът на празната чаша“. Определено има ползи от него и днес. При този метод на преподаване учителят представя структурирано съдържанието на учебния материал, „смила“ информацията, лесно се поддържа дисциплина. Къде са учениците, как се ангажира тяхното внимание? Как се стига до осмисленото познание, което може да се приложи в не една проблемна ситуация? Как децата учат да учат и постигат? Те просто трябва да слушат, да запаметяват и да възпроизвеждат.

Днес всеки от нас може да носи буквално в джоба си огромно количество информация. Необходими са ни знания, умения и компетентности, с които да живеем добре и да успяваме в епохата на все по-глобализиран и свързан в мрежи свят, при който основна движеща сила е информацията. Можем ли да го постигнем?

Започваме от това, което желаем да постигнем и планираме последователно стъпките. Ако ние, учителите, отделим повече внимание върху крайния резултат – какво учениците трябва да знаят, разбират и могат, ако предварително намерим доказателствата за това доколко те успяват да постигнат желаното, то ще можем осъзнато, през призмата на поставените цели, да планираме учебните дейности. Тогава нашите уроци логично ще следват резултата, а не методиките, които владеем най-добре. В основата на нашето преподаване е необходимо да поставим разбирането, до което трябва да доведем учениците си. Да знаем до какво разбиране искаме да достигнем и тогава да се фокусираме върху съдържанието, методите, дейностите.

Ако учениците не са усвоили нещо, значи ние не сме им създали условия за това. Учителят и учещите си взаимодействат и достигат заедно до желаните резултати. Учителите е необходимо да наблюдаваме детайлно как учениците реагират и да променяме, като планираме целенасочено въздействията, за да достигнем до очакваното и поставено в началото като резултат. Така преподаването се фокусира върху възможностите за задълбочено осмисляне, а не механично запомняне, постоянно изследване, откриване и осъзнаване на изводите, планиране, изобретяване, адаптиране, което в крайна сметка да ни доведе до създаване на уменията, необходими на съвременния човек.

Споделяне

Свързани публикации

Осъзнаването на всяко нещо

Детето гледа филмче – знаем ли какво, освен, че е ангажирано и освобождава нашето внимание…

Виж Повече

Нещотърсачи! – ИГРИ ЗА ЛЯТОТО

Децата обожават приключенията и откривателството! Тези игри са подходящи за всяка възраст и могат да…

Виж Повече

Преразказите!

За да преразказва като отличник, едно дете е необходимо: ✅да се изразява добре ✅да чете…

Виж Повече

Силните страни на детето

Как да открием способностите на детето, ако то е напълно апатично и демонстрира липса на…

Виж Повече

Занималня след 4. клас?

Много често със започването на 5. клас децата се сблъскват с трудности с материала в…

Виж Повече

Математиката е предшественик на мисленето

Основното съдържание на математиката като наука дава възможност на учениците да се възползват от нея…

Виж Повече

Децата като числа

Всяко дете има номер в училище. Лесно е за запомняне. Подреждат се номерата в главата…

Виж Повече

7 Съвета за по-лесни домшани

Повечето родители не понасят многобройните домашни, защото повечето деца също ги мразят. И почти винаги има…

Виж Повече